Twórczy człowiek często odnosi sukces w życiu. Zanim przyjdzie mu do głowy sięgnąć po instrukcję obsługi, zdąży wymyślić własną. Jaki składnik pożywienia pomoże ci rozwinąć inteligencję twórczą?
Eksperyment – co rozwija inteligencje twórczą?
Jest rok 1967. Amerykańska grupa naukowców z uniwersytetu Bowling Green przeprowadza pewien eksperyment.
Naukowcy zastanawiają się – Co ma wpływ na inteligencję twórczą?
Eksperyment dowodzi, że wpływ na zakręcone twórczo IQ ma wiele czynników pozornie z nim nie związanych. Co ciekawe, wszystkie dociekliwie mrugające gwiazdy na laboratoryjnym biurku wskazują, że na inteligencję twórczą ma wpływ… dieta bogata w białko. Uczestnicy eksperymentu zajadający się mięsem mają zdecydowanie wyższy poziom somatoliberyny i kortykolineryny. Są to hormony wydzielane przez podwzgórze pobudzające przysadkę mózgową. Hormony te bardzo korzystnie wpływają na inteligencję twórczą.
Czy rzeczywiście w krwistym befsztyku kryje się taka moc twórcza? Ja podobno jestem kreatywna, ale na moim talerzu nie króluje mięso, raczej warzywa. Ale warto zastanowić się na tym.
Warto być kreatywnym?
Co to w ogóle jest inteligencja kreatywna? Otóż jest to zbiór umiejętności i cech wrodzonych, które pozwalają na twórcze działania. Ludzie z rozwiniętą inteligencją twórczą są kreatywni, zaskakują oryginalnymi pomysłami. Często poruszają się w zawodach związanych ze sztuką, rozrywką, biznesem, reklamą. Ale uwaga – często też są odbierani jako nieprzystosowani dziwacy. Ich twórczy, symboliczny sposób myślenia zderza się czasem z brutalnymi falami logiki i wywraca topiąc się.