Wigilijne smakołyki lądują w… koszu
Czy są jakieś pomysły na niezmarnowanie świątecznych smakołyków? Wiadomo przecież, że nie wszystko zmieści się w brzuszku. Warto coś wymyślić, bo… wyrzucanie jedzenia odbija się czkawką nie tylko na naszym budżecie, ale i na środowisku naturalnym.
Ostatnie 3,4 dni przed świętami Polacy spędzają czas na zakupowym szaleństwie i pichceniu. Na zakupach – maksymalny spontan, w ogóle nie robimy listy zakupów i nie sprawdzamy terminu przydatności produktów. Do tego za wcześnie zaczynamy gotować potrawy i źle przechowujemy jedzenie.
Nic dziwnego, że tyle rzeczy się potem psuje. Niestety, nasze żołądki mają ograniczone możliwości. W efekcie jedzenie ląduje na śmietniku, który wydaje się mieć nieograniczone możliwości…
Federacja Polskich Banków Żywności podaje że, że ze świątecznych smakołyków w polskich koszach najczęściej lądują wędliny, chleb, owoce oraz ciasta.
To nieekologiczne!
W koszu ląduje nie tylko świąteczne jedzenie. Dzienniklodzki.pl podaje, że Polacy wyrzucają średnio 18% swoich miesięcznych zakupów. To tak, jakbyśmy wyrzucali co miesiąc ok. 45 zł do śmietnika.
„Wyrzucając jedzenie, marnujemy też nie tylko pieniądze, ale i energię, wodę i inne surowce naturalne potrzebne do jego przygotowania, generujemy odpady” – zauważa Maria Gosiewska z Federacji Polskich Banków Żywności, koordynatorka projektu „Nie marnuj jedzenia”.
Np. Kilogram niewykorzystanej wołowiny oznacza 50 tysięcy litrów zmarnowanej wody, potrzebnej do jej wyprodukowania. Marnotrawienie jedzenia jest też ogromnym społecznym paradoksem, ponieważ… aż 2 miliony osób w Polsce żyje na granicy ubóstwa!
4 pomysły – jak nie zmarnować jedzenia
Co można zrobić z nadprogramowym jedzeniem, na które naprawdę nie mamy już ochoty? Część można zamrozić, ale wiadomo że wszystko nie zmieści się w lodówce.
A oto 4 pomysły:
1. Prawidłowo przechowuj
Marta Witek, specjalistka od żywienia radzi, aby jedzenie, które nam zostało z Wigilii i świąt przechowywać w chłodnym miejscu. Ekspertka dodaje, że lodówka to nie miejsce na pieczywo i ciasta (za wyjątkiem tortów i wypieków z kremem). Pieczywo i ciasta bez masy kremowej w temperaturze od – 10 do + 10 st. C po prostu… czerstwieje.
Jak zatem przechowywać świąteczne ciasta? Najlepiej włóżmy je do pojemników na pieczywo lub owińmy folią spożywczą.
2. Podziel się
Drugi dzień świąt to czas odwiedzin rodziny i przyjaciół. Warto więc idąc z wizytą zabrać kilka świątecznych smakołyków. Gospodarze się ucieszą a my poczujemy się lekko…
3. Zamroź
Świąteczną żywność można też zamrozić. Świetnie nadaje się do tego kapusta. Potem może posłużyć jako farsz do pierogów, uszek, kulebiaków, pasztecików…
4. Zrób z tego pyszne danie
Np. jeśli zostały ci orzechy włoskie i banany, możesz zrobić z tego pyszne ciasto bananowe lub owocową sałatkę. Z bakalii świetne będą mufinki czekoladowe. Ze świątecznego pasztetu, ryb, sosów, sera i warzyw można przyrządzić… grzanki albo zapiekanki.
Z chleba pozostałego po świętach można zrobić zupę cebulową, jajko sadzone w chlebie albo domowy żurek. Z pozostałego serka topionego można zrobić zupę z cukini, a z sera żółtego i makreli… pyszną pastę.