Chcesz poznać najbardziej absurdalne fobie świata i dowiedzieć się jak z nimi walczyć?
Fobia – irracjonalny lęk
Czasem serce zamiera nam na widok pająka (arachnofobia) albo w zetknięciu z liczbą 666 ( heksakosjoiheksekontaheksafobia). Czasem reagujemy paniką na widok klauna ( koulrofobia). Słynnym Koulrofobem jest Johny Depp. Z kolei słynną chiclefobką (lęk przed gumą do żucia) jest Oprah Winfrey.
Nie zgadłabyś, ale słynną eisoptrofobką (lęk przed własnym odbiciem lustrzanym) podobno jest… Pamela Anderson.
Paula197 cierpi na myrmekofobię – „Widzę małą mrówkę i… wpadam w histerię, płacz, krzyk, nogi jak z waty, serce bije jak oszalałe, kiedyś nawet zemdlałam. Wyobraźnia zaczyna podsuwać mi makabryczne obrazy z małą myszką w roli głównej”.
Fobia jest lękiem, którego nie da się zmierzyć, obliczyć czy złapać na gorącym uczynku. Paradoksalnie podstawą fobii jest brak realnego zagrożenia. No bo co złego może zrobić nam na przykład mała myszka lub śmieszny klaun?
O ile strach jest normalną reakcją, występującą u ludzi zdrowych (np. gdy zaatakuje nas pies), lęk jest irracjonalny i nie potrafimy określić jego przyczyny – wyjaśnia dr Magdalena Prentka, psycholog z Bydgoszczy.
Karla08 pisze –”Kiedy widzę pająka to wszystko zaczyna mnie swędzić, nie potrafię go zabić, taki jakiś paraliż mnie łapie. Staram się z tym walczyć i tłumaczyć na różne sposoby, że on jest mniejszy, że nic mi nie zrobi ale nie mogę się przed nim przemóc”.
Niektóre są zupełnie absurdalne
Co można zrobić z fobią? Najlepiej wcisnąć ją do odpowiedniej szufladki. Tych szufladek z roku na rok przybywa. Najbardziej znane fobie to: klaustrofobia (lęk przed przebywanie w zamkniętych i niedużych pomieszczeniach), arachnofobia (lęk przed pająkami), akrofobia (lęk wysokości), suriphobia – lęk przed myszami i szczurami
Bywają też fobie zupełnie egzotyczne, takie jak triskaidekatofobia (lęk przed liczbą 13), ematofobia (lęk przed wymiotami, kaligynefobia (lęk przed pięknymi kobietami).
Niektóre fobie mogą wydawać się zupełnie absurdalne. Bardzo oryginalną ( i trudną do zapamiętania) fobią jest heksakosjoiheksekontaheksafobia – lęk przed liczbą 666. Fobia ta wywodzi się z Apokalipsy św. Jana. Liczba 666 jest określana mianem liczby Bestii. Ludzie cierpiący na ten rodzaj fobii, unikają jakiegokolwiek kontaktu z liczbą 666.
Słynni fobicy…
Wyobraź sobie, że idziesz ulicą i natykasz się na całe mnóstwo tęczowych flag, różnobarwnych baloników. Zaczytasz odczuwać niepokój, panikę… To chromofobia – lęk przed jaskrawymi kolorami. Słynnym chromofobem jest Bob Thornton, którzy odczuwa też lęk przed… używaniem plastikowych sztućców.
Lepidopterofobia – to z kolei lęk przed motylami. Słynną lepidopterofobką jest Nicole Kidman. Twierdzi ona wręcz, że motyle mogą stanowić źródło … niespotykanego terroru.
Chiclefobia z kolei tak głęboko dotknęła Oprah Winfrey, że zabroniła ona żucia gumy w studio.
Na botanofobię (lęk przed roślinami) cierpi natomiast Cristina Ricci.
Inni słynni fobicy? Pablo Picasso robił wszysto, żeby uniknąć wizyt u fryjera. Michael Jackson panicznie bał się zachorować (nozofobia). Z kolei Jan Matejko panicznie bał się ciemności (nyktofobia). Hans Christian Andrersen lękał się ognia (arsonfobia) a Katarzyna Skrzynecka odczuwa lęk przed głęboką wodą (hydrofobia). Joanna Chmielewska to słynna ofidofobiczka (lęk przed wężami).
Czy z fobią da się żyć?
Jeśli lęk nie utrudnia nam normalnego funkcjonowania, można z nim żyć. Jeśli na przykład cierpisz na ailurofobie, nie musisz mieszkać z kotem. Jeśli doskwiera ci ofidiofobia, nie musisz hodować zwierząt. No a jeśli cierpisz na arachnofobie i twoim miejscem zamieszkania nie jest zakurzone poddasze, to wszystko jest prawie ok.
Jednak nie zawsze jest tak prosto. Nie leczone fobie mogą prowadzić do depresji i nerwic – wyjaśnia dr Dariusz Maciej Myszka, psychiatra Kliniki Psychiatrycznej Akademii Medycznej w Warszawie. Jeśli jednak siedzisz zamknięta w domu, zaplątana w panicznym lęku przed ludźmi (socjofobia) powinnaś zgłosić się po pomoc. Fobia społeczna jest fobią utrudniającą codzienne życie. Boimy się publicznych przemówień, zakupów, jeżdżenia autobusem miejskim.
Skąd się biorą fobie?
Naukowcy twierdzą, że fobie najczęściej wynosimy z dzieciństwa.
Anna od dziecka boi się ptaków – „Kiedy byłam mała, wyjeżdzałam na wakacje do mojej babci na podlasie. Któregoś dnia obudziłam się, a na mojej poduszce siedziała kura i wpatrywała się we mnie. Pamiętam jej oczy, trzepoczące skrzydła i łapy z pazurami. Przeraziłam się potwornie. Od tamtej pory unikam ptaków, brzydzę się ich i boję”.
Z kolei Basia panicznie boi się guzików. – „Nie mam ani jednego ubrania zapinanego na guziki. Nawet jeśli są gdzieś w domu, to schowane w pudelkach, by mnie nie denerwować”. Jak to się zaczęło? Basia dobrze to pamięta, będąc dzieckiem bawiła się z koleżanką, która miała różową sukienkę zapinaną pod szyję na guziki. Basia trzymała mocno guzik koleżanki, gdy jej mama weszła nagle dopokoju i poinformowała dziewczynkę o śmierci jej kuzynki.. Od tamtej pory guziki budzą w Basi obrzydzenie i lęk. Dziewczyna jednak nie zamierza chodzić z tym do lekarza. Po prostu skutecznie unika guzików.
Agie07 pisze – „Bronofobia – lęk przed burzą. Kiedyś w moim mieście była straszna burza, walnął piorun w drzewo na moim podwórku. Od tej pory naprawdę strasznie się tego boję”
Jak leczyć fobie?
Leczenie fobii jest uzależnione od jej przyczyny powstania. Metoda psychodynamiczna jest bardziej skomplikowana i może trwać nawet kilka lat. Polega ona na sięganiu do przeszłości.
Metoda behawioralna polega na odczulaniu sytuacji lękowej. Zaleca się oswojenie ze źródłem lęku.
Magda panicznie bała się pająków. Podczas terapii kazano jej obserwować pająki a ekranie komputera. Potem zbliżała się do klatki z pająkami. Gdy terapia dobiegła końca, Magda nie bała się trzymać w dłoni nawet tarantuli.
A wy jakie macie fobie?