Herkules Poirot to ty – ćwiczenie na kreatywność
Inspiracje

Herkules Poirot to ty – ćwiczenie na kreatywność

Dzisiaj kolejna porcja kreatywności. W poprzednim ćwiczeniu próbowałyśmy obudzić w sobie demona kreatywności za pomocą techniki – ciekawa strona. Teraz pora na ćwiczenie pt.-

Cudzy punkt widzenia

Twój przykładowy problem do rozwiązania – W jaki sposób znaleźć pracę?

Często własny punkt widzenia jest blokadą dla kreatywności. Dzisiaj jednak aby poszukać rozwiązania wykorzystamy opinię innej osoby.

Co to za osoba? Na końcu artykułu masz listę takich osób, zaczerpniętą z książki pt: „Przyspieszony kurs kreatywności”, której autorami są Brian Clegg i Paul Birch. Wybierz sobie dowolną postać, np. Herkulesa Poirot. Nie musisz jednak wybierać osoby z listy, możesz wybrać zupełnie inną postać.

Właściwie nie jest ważne kim jest ta osoba. Byle by tylko różniła się ona od ciebie doświadczeniem i poglądami. Może być to postać fikcyjna, historyczna… Nie trzeba wiedzieć wiele o tej postaci, tylko tyle aby móc stworzyć jej karykaturę.

Wczuj się w tę postać

Już wybrałaś? A teraz wyobraź sobie, że jesteś tą osobą? Wczuj się… Przez kilka minut wyobrażaj sobie np., że jesteś Herkulesem Poirot.

Jesteś więc Herkulesem Poirot w sumiastych wąsach i eleganckim fraku z obsesyjnym zamiłowaniem do porządku i symetrii. Poirot – facet, który nigdy nie daje wolnego swoim szarym komórkom, posiada zwyczaj dokładnego analizowania wszelkich dowodów i wyróżnia się bardzo rozwiniętym zmysłem obserwacyjnym, jak by postąpił w twojej sytuacji?

Jak postąpiłby Poirot?

Być może Poirot jako gość, który odrzuca klasyczne metody wcale nie zabrałby się do działania w typowy sposób – czy taki ktoś szukałby pracy odpowiadając po prostu na ogłoszenie w prasie lub sieci? Myślę, że raczej zastosowałby swoją ulubioną metodę dedukcji.

Dedukcja to metoda wnioskowania od szczegółu do ogółu. Nasz jajogłowy detektyw uwielbiał zbierać różne fakty i posługując się logiką próbował wysnuć z nich fakty ogólne. Być może więc najpierw starałby się dokładnie wypunktować czego oczekuje i dokładnie określić jaka praca jest jego wymarzoną. Następnie starałby się poznać cechy charakterystyczne przyszłego pracodawcy oraz poznać jego otoczenia. Pan Poirot z pewnością kierowałby się sprytem.

Osoby

A oto lista osób, spośród których losowo możesz wybrać sobie postać. Pamiętaj aby nie wybierać osoby pasującej do problemu. Wybierz postać losowo.

Herkules Poirot

Sherlock Holmes

Oficer SB

Flip (ten od Flapa)

Karol Marks

Beethoven

Rabin

Ksiądz kościoła rzymskokatolickiego

Poeta

Programista komputerowy

Robin Hood

Artysta

Klaun

Nasturcja

Seryjny Morderca

Chirurg

Prezydent USA

Królik

Marlyn Monroe

Kaczr Donald

Taksówkarz

Szekspir

Alicja z Krainy Czarów

Joanna d’Arc

Syrena

Romeo

Charlie Chaplin

Witkacy

Maria Konopnicka

Hans Kloss

Drakula

Magik

Bill Gates

Ornitolog

Superman

Papież

Hydraulik

Glagiator

Prostytutka

Królowa Elżbieta

Pielęgniarka

Kubuś Puchatek

Ślepiec

Paul McCartney

Błazen

Mrówka

Post Comment