Ile jest ludzi na świecie? – Podróż w świat liczb
Ciekawostki

Ile jest ludzi na świecie? – Podróż w świat liczb

Zastanawiałyście się kiedyś ilu ludzi żyło dotychczas na Ziemi?

Liczby – często otwierają w naszej wyobraźni szufladki zaciekawienia, zdziwienia, refleksji.

Jeśli lubicie cyferki, zapraszam was w podróż w zagadkowy świat liczb.

7 miliardów

31 października 2011 r. liczba ludzi na naszej planecie dumnie przekroczy granicę 7 miliardów. W ciągu następnych kilkunastu lat rozpędzona kolejka demograficzna dobije do kolejnego przystanku z okrągłą liczbą 8 miliardów. Dla prognostyków przyszłość naszej planety niestety pachnie… głodem.

60 sekund

Co może wydarzyć się w ciągu 1 minuty? W ciągu 60 sekund na całym świecie rodzi się 156 dzieci i umiera 100 osób. Wyobrażacie to sobie? Ile bezgranicznej radości i głębokiego smutku kryje się za jednym małym tyknięciem zegara.

110 miliardów

A teraz wyobraźcie sobie, że na naszej planecie żyło dotąd 110 miliardów ludzi… Co się z nimi stało? Dokąd odeszli? Trudno uwierzyć, że odeszli w nicość. Może nadal żyją obok nas… 110 miliardów osamotnionych duchów, cieni niewidzialnie zaglądającym nam przez plecy?

110 miliardów ludków – to oznacza, że… spośród wszystkich którzy mieszkali na Ziemi, dziś żyje co szesnasty.

1 miliard

Kiedy liczba ludności na naszej planecie zaokrągliła się do pierwszego miliarda? Było to w pierwszej połowie 19 wieku. Po 50 tysiącach lat istnienia ludzkości nastąpił potężny boom demograficzny. Przyczyną nagłego przyspieszenia były odkrycia i wynalazki, szczególnie medyczne, które ograniczyły umieralność.

0,53%

Spośród wszystkich ludzi na Ziemi najwięcej żyje w Azji (60,6%). Afrykę zamieszkuje 13,8% ludzi, Europę 11, 4%, Amerykę Łacińską 8,6%, Amerykę Północną 5,1%, Oceanię 0,5%. w Polsce? Nasz kraj zamieszkuje

0,53% populacji ludzkiej.

50 milionów

Wobec obecnych dumnie wyprężonych, ale patrzących trochę niepewnie w przyszłość 7 miliardów liczba 50 milionów wydaje się być śmiesznie mała. Wyobraźcie sobie teraz, że 1000 lat p. n. e. właśnie tylu ludzi żyło na Ziemi. Ta garstka ludzi porównywalna z ilością współczesnych mieszkańców Polski żyła sobie rozproszona nie spodziewając się swojego wielkiego potencjału.

14 lat

O ile pierwszego miliarda mieszkańców nasza planeta dorobiła się dopiero po 50 tysiącach lat ziemskiej tułaczki, o tyle obecnie wystarczy zaledwie ok. 14 lat aby przybył nam kolejny miliard. Np. w 1960 r. Ziemię zamieszkiwało 3 miliardy mieszkańców, a już w 1974 r. przekroczyliśmy granicę 4 miliardów. Był to pierwszy miliard w tak krótkim czasie. W 1988r. skromne 4 miliardy zamieniły się w 5, a w 1999 w 6. W 2026 ma być nas 8 miliardów, a w 2043 – 9.

 

Post Comment