Jak być pewną siebie dziewczyną? Porozmawiaj sama ze sobą!
Inspiracje

Jak być pewną siebie dziewczyną? Porozmawiaj sama ze sobą!

Czy ty też jesteś nieśmiała?

Czasem tak bardzo chcesz kogoś o coś zapytać, ale gardło zaciska ci jakaś uprzykrzające myśl – czy jego naprawdę to interesuje? A jeśli pomyśl, że jestem jakaś banalna, głupia? Zrobię z siebie kretynkę…

No właśnie, nadmierne przejmowanie się sobą, troska o to, jak zostaną oceniona – oto główne przyczyny nieśmiałości. Czy można na to jakoś poradzić? Philip Zimbardo, amerykański psycholog, autor książki pt. „Nieśmiałość” twierdzi, że antidotum na tego rodzaju rozterki jest zwiększenie swojej świadomości, czyli lepsze poznanie siebie za pomocą specjalnych ćwiczeń.

Rozmowa ze sobą

To tak jak ze szkołą. Przychodzisz nieprzygotowana na lekcję, ledwo coś liznęłaś, a tu klasówka. Jesteś świadoma swoich braków, niepewna… Podobnie jest z nieśmiałością. Nie czujesz się pewnie, bo nie znasz dobrze siebie.

Zanim więc staniesz w świetle reflektorów codzienności, dobrze się do tego przygotuj. Wyobraź sobie, że życie pewnej siebie dziewczyny jest jak klasówka, do której trzeba się przygotować. Poznaj więc dobrze siebie, nawiązując dobry kontakt ze swoim wewnętrznym „ja”. Przypuśćmy, że jest to „Wewnętrzna Karolina”. Dobrze ją poznając, zwiększysz świadomość „Karoliny publicznej”. Jeśli polubisz siebie, inni też popatrzą na ciebie twoimi oczyma i tez cię zaakceptują. Uwierz, przetestowałam tę metodę na sobie 🙂

A oto ćwiczenia:

1. Napisz list do siebie

Napisz list do siebie. Zawsze kiedy poczujesz nagły przypływ uczuć, emocji, przelej je na papier. Napisz list do siebie, w którym będziesz bardzo szczera. Nie hamuj swoich uczuć, nie cenzuruj ich, bądź szczera jak tylko możesz. Jeśli chcesz, możesz też założyć bloga. To dobry sposób na nieśmiałość.

2. Stań obok

Zamknij oczy i wyobraź sobie, że patrzysz na siebie siedząc na krześle naprzeciwko. Jak wyglądasz? W jakiej siedzisz pozycji? Jak się zachowujesz? Jak jesteś ubrana? Uśmiechasz się czy jesteś smutna?

3. Daj ogłoszenie

Napisz ogłoszenie, w którym reklamujesz się jako przyjaciółka. Swoją ofertę możesz umieścić w internecie 🙂

4. Okiem nieznajomego

Wyobraź sobie, że spotykasz siebie po raz pierwszy. Jakie jest twoje pierwsze wrażenie?

5. 3 życzenia

Wyobraź sobie, że spotkałaś dobrą wróżkę. Wróżka może spełnić twoje 3 życzenia. Co to za życzenia?

6. Idealny dzień

Weź kartkę papieru i podziel ją na dwie części. Na jednej kartce napisz jak wygląda twój typowy dzień – nauka, spotkania z przyjaciółmi, codzienne rytuały, leniuchowanie, zabawa…

Na drugiej kartce napisz jak wyglądałby twój dzień idealny – gdybyś chciała go spędzić tak, jak chcesz.

7 Nazwij swój żywioł

Zastanów się – z jakim żywiołem przyrody najbardziej się identyfikujesz ? WODĄ – OGNIEM – ZIEMIĄ -POWIETRZEM? Uzasadnij swój wybór.

8. Wyjątkowa cecha

Zastanów się jaka jest twoja wyjątkowa cecha, talent. „Coś” co jest typowe tylko dla ciebie, co trudno podrobić. Jesteś wyjątkową, niepowtarzalną dziewczyną i na pewno jest w tobie coś takiego…

9. Bądź niewidzialna

Wyobraź sobie, że jesteś niewidzialna. Jak to wykorzystasz?

10. Jakim jesteś zwierzęciem?

Gdybyś miała się urodzić jako zwierzę – jakie byłoby to stworzenie? Dlaczego akurat to? Jakie cechy zwierzęcia nasunęły ci tę myśl?

11. Ostatnie 30 dni życia

Wyobraź sobie, że został ci miesiąc do końca życia. Masz przy sobie bardzo dużo pieniędzy. Jak spędzisz swoje ostatnie chwile? Zastanów się gdzie pojedziesz, co zrobisz, czy będziesz sama? Jaki będzie twój ostatni dzień i ostatnie słowa?

Post Comment