Ktoś mnie nęka, rozsiewa plotki, umieszcza zdjęcia – Jak się bronić?
Inspiracje

Ktoś mnie nęka, rozsiewa plotki, umieszcza zdjęcia – Jak się bronić?

Koleżanka umieściła twoje zdjęcie w necie? Jakiś natręt nęka cię smsami? Ktoś rozsiewa plotki na twój temat? – Broń się w sądzie!

 

Angelika wygrała

Angelika S. w 2006 roku asystowała przy wyrywaniu zęba. Wszystko było ok do następnego dnia, kiedy pacjent wyznał jej miłość. No i się zaczęło. Gdy dziewczyna odrzuciła zaloty chłopaka, ten zaczął ją prześladować, – oplakatował klatkę schodową, chodził za nią krok w krok, wysyłał dziesiątki smsów, nękał głuchymi telefonami, kiedyś rzucił się na samochód którym jechała, próbował obmacywać…

W końcu Angelika poszła z tym do sądu i… Sąd skazał Sebastiana W. na 3,5 roku więzienia. Ponadto zabronił chłopakowi zbliżać się do pokrzywdzonej przez 15 lat. To jak do tej pory najgłośniejsza sprawa w Polsce związana ze stalkingiem.

Gdy ktoś cię nęka…

Pewien chłopak od kilku miesięcy prześladuje mnie telefonami, kwiatami, smsami i to… kilkanaście razy dziennie. Czuję się zaszczuta, prześladowana. Co mogę zrobić?

Stalking (uporczywe, złośliwe nękanie mogące wywołać poczucie zagrożenia) od niedawna jest w Polsce zagrożony karą pozbawienia wolności (do 3 lat lub w przypadku doprowadzenia ofiary do próby samobójczej – do 10 lat).

Oznacza to tyle, że jeżeli czujesz się nękana, możesz zgłosić sprawę na policji. Trudno jest ściśle ustalić czy 20 smsów dziennie to już przestępstwo… Najprawdopodobniej w ciągu najbliższych kilku lat zostanie to jasno określone.

Jeszcze do niedawna prześladowanie nie było wcale oddzielnym przestępstwem – zaliczano je po prostu do znęcania się psychicznego. Na szczęście żyjemy w coraz bardziej cywilizowanych czasach.

Ps. Gdy jesteś niepełnoletnia, swoje uprawnienia możesz realizować za pomocą rodzica (przedstawiciela prawnego).

Gdy ktoś umieszcza twoje zdjęcie…

Koleżanka wykradła moje zdjęcie i umieściła serwisie fotka.pl. W dodatku na zdjęciu widać mi bieliznę! Czy miała do tego prawo?

Oczywiście, że nie! Publikowanie w internecie zdjęć wymaga osobistej zgody osoby będącej na fotografii. No chyba, że na zdjęciu jesteś tylko tłem,a głównym tematem fotografii jest np. szkoła. Ale jeśli twoja koleżanka mimo próśb nie chce usunąć kompromitującej fotki, możesz złożyć powództwo przed sądem cywilnym.

Gdy ktoś rozsiewa plotki…

Kolega, z którym nie chciałam się spotykać obsmarowuje mnie wśród znajomych, że jestem puszczalska. Co na to kodeks karny?

Jeśli twoje dobre imię zostało naruszone i czujesz się znieważona, możesz w sądzie okręgowym złożyć pozew o ochronę dóbr osobistych. Jeśli okaże się, że plotki są znieważające i obelżywe, możesz wnieść prywatne oskarżenie w trybie artykułu 212 Kodeksu karnego.

Jeśli więc ktoś narusza twoją godność, krzywdzi cię, jeśli ponosisz w wyniku czyjegoś działania straty moralne, zawsze możesz (a wręcz powinnaś!) się bronić. To samo dotyczy sytuacji gdy ktoś ci dokucza – masz prawo iść z tym do sądu, na policję.

Post Comment