Pokochaj porażki!
Inspiracje

Pokochaj porażki!

Czujesz jak brakuje ci powietrza. I znikąd nie ma pomocy. Wokół tylko ciemność, cisza, strach, boisz się, nie wiesz gdzie uciec i nic nie rozumiesz. Jedynie w smutku czujesz się bezpieczna…

Głowa do góry!

Bywają takie chwile, że wali ci się na głowę cały świat, bo… zdradził cię facet, przyjaciółka, przepuściłaś pieniądze na ciuchy i teraz żałujesz. Zamartwiasz się… Tymczasem lepiej potraktować porażkę jak… sukces i początek czegoś dobrego.

Wystarczy, że udzielisz sobie reprymendy i wyciągniesz cenną naukę.

Kryzysy motywują

Laura Day w swojej książce pt: „Pozytywne skutki negatywnych zmian” pisze, że gdybyśmy nigdy nie popełniały błędów, wiele rzeczy mogłoby nas ominąć.

Inni psycholodzy dodają, że kryzysy są szalene motywujące. Przykładem jest fakt, że 35% Polaków zakłada firmę z powodu utraty pracy lub z obawy przed zwolnieniem.

Jak wyciągnąć coś dobrego z porażki? Poniżej kilka przykładów.

Straciłaś pracę

Na przyszłość… będziesz mądrzejsza i zaczniesz postępować tak, aby być przygotowaną na ewentualne zwolnienie. Możesz na przykład poszerzać krąg swoich znajomych z branży. Caitlin Friedman i Kimberly Yorio,autorki książki „Grzeczne dziewczynki marzą o karierze, a niegrzeczne ją planują” piszą, że warto to robić, bo im więcej kontaktów, tym większa szansa, że sobie poradzisz , jak cię zwolnią.

Nauczka nr 2 – na przyszłość bardziej zaufasz intuicji. Zwolnienie nie spada przecież z księżyca. A więc gdy twój przyszły szef nagle nie wiedzieć czemu zacznie unikać twojego spojrzenia zaczniesz zostawać po godzinach albo rozglądać się za inną pracą.

Przepuściłaś kasę

No cóż, wygrzebywanie się z długów na pewno nie jest przyjemne, ale na drugi raz będziesz wiedziała, że nie wydaje się więcej niż się ma. Wbrew pozorom tego typu porażka może sprawić, że w przyszłości możesz stać się… ekspertką od oszczędzania. Wiesz już przecież, że

A) Należy zapisywać każdą wydaną złotówkę

B) Warto odkładać oszczędności na czarną godzinę i… dwa razy zastanowić się, czy naprawdę jest mi potrzebna 50 – ta para butów

C) Zamiast codziennie zamawiać hamburgera lepiej wziąć kanapki ze sobą do pracy

On odszedł

Czujesz, że wpadłaś w jakąś odchłań i jesteś tam zupełnie sama. Chcesz, aby on cię przytuił i wszystko wyjaśnił, życie boli cię tak bardzo, bardzo jak nigdy przedtem. Nigdy nie dowiesz się, czy on…

Wiesz co? Przestań się mazać i spójrz na to inaczej… Na drugi raz będziesz mądrzejsza i nie popełnisz tych samych błędów, przed które rozpadł się twój poprzedni związek. Poza tym nie zapomnisz się więcej tylko dla jednego kolesia. Zaczniesz dostrzegać, że na świecie istnieją też przyjaciele, rodzina. Teraz już wiesz, że takie skupienie się wyłącznie na jednej osobie wiąże się ze zbyt dużym ryzykiem.

Przyjaciółka cię zdradziła

Podobnie jak z odejściem faceta. Na przyszłość po prostu będziesz mądrzejsza i poszerzysz grono swoich przyjaciół. Gdy jedno z przyjaciół cie zdradzi, nie będzie to koniec świata.

Oblałaś egzamin

Wbrew pozorom to super, bo… jeszcze raz przestudiujesz materiał i zostaniesz ekspertką.

Widzisz jakie to proste? Chyba sama przyznasz, że lepiej potraktować porażkę jak sukce, niż płakać godzinami w poduszkę.

Post Comment