Potrzebujesz kasy? Spróbuj seocopywritingu!
Kariera

Potrzebujesz kasy? Spróbuj seocopywritingu!

Praca w domu – czy wam też na dźwięk tego hasła maluje się na twarzy grymas zwątpienia?

Praca przez internet

A jednak… praca online jest naprawdę możliwa. Jestem tego najlepszym przykładem. I wcale nie chodzi o jakąś zabawę w wideomodelkę czy oglądanie reklam.

Sposobów na zarabianie w sieci jest wiele. Tak naprawdę wszystko zależy od tego co potrafisz, co lubisz i do czego masz smykałkę. W świecie online talentem można wiele zdziałać.

Sieć potrzebuje słów…

Jak zauważyłaś w internecie jest wiele, wiele artykułów. Więc rynek cyber pracy jest zgłodniały… redaktorów internetowych i seocopywriterów. No bo teksty same się przecież nie napiszą.

Swoją przygodę z pisaniem warto zacząć właśnie od seocopywritingu, czyli pisania tekstów pozycjonujących na zlecenie agencji interaktywnych, pozycjonujących lub osób prywatnych. Już kiedyś o tym pisałam, ale… warto napisać jeszcze raz, bo nie każdy wie, że w sieci można zarobić w ten sposób.

W seo tekstach, tzw. preclach chodzi o to, aby zleceniobiorca mógł umieścić w nich później link pozycjonujący na daną stronę. A więc nie może tu zabraknąć słów kluczowych – słów, na które pozycjonowana jest strona. Takim słowem może być np. moda damska – słowo to powtarzamy kilka razy w tekście. Zwykle teksty mają ok. 1500 znaków (ok. 15 linijek).

Pisze się na zadane słowo kluczowe. Mamy np. słowo kluczowe – sprzątanie i piszemy kilka tekstów – jeden „Jak wysprzątać kuchnię na błysk”, drugi „Jak wypucować łazienkę”, trzeci „Jak nauczyć dzieci sprzątać”, itp…

Zleceniodawcy nie wymagają poematów, zwłaszcza ci, którzy płacą grosze (omijaj ich szerokim łukiem), ale… warto pisać ciekawie. Po pierwsze nie nudzisz się, po drugie – możesz więcej wymagać.

Czy to praca na stałe?

Pisanie tekstów pozycjonujących to fajna praca dla uczennicy lub studentki. Można zarobić na bardzo konkretne kieszonkowe. Seocopywriting może też oznaczać stałą pracę, ale raczej tylko wtedy, gdy zarejestrujesz firmę internetową. W agencji interaktywnej trudno się załapać na stałą posadę, jednak – tak naprawdę w sieci wszystko jest możliwe (kwestia cierpliwego szukania i szczęścia).

Ile można zarobić?

Jako bizneswomanki porozmawiajmy zatem o pieniądzach. Otóż moja sprawdzona zasada brzmi – CEŃ SIĘ! Zwłaszcza jeśli nie zamierzasz pisać byle czego i masz polot do pisania. Stawki typu 1 zł za 1000 znaków schowaj między bajki i pomachaj im swoją lekkością pióra.

Z drugiej strony, dla desperatek szukających kasy na gwałt każda cena może być dobra. Na dłuższą metę po prostu nie opłaca się. No i zaniżanie stawek szkodzi samemu rynkowi seo oraz zniechęca do pisania. Poza tym jak ktoś oferuje bardzo niską cenę i wykazuje się zaskakującą wręcz chytrością (58 groszy za 1000 znaków!) to bardziej prawdopodobne, że… oszuka cię.

Lepiej nie szukać zleceń na aukcjach – tam są najniższe ceny. Najlepiej uderzyć prosto do firm lub założyć własną stronę – wówczas to ty dyktujesz stawki.

Ile zatem można oczekiwać? Moim zdaniem od 2 zł za 1000 znaków za tekst pozycjonujący. Jeśli fajnie piszesz, dobrze się rozejrzysz, a twój styl trafi w gust zleceniodawcy, możesz liczyć nawet na 4 zł za 1 tyś znaków. Ceny artykułów sponsorowanych (reklamujących jakiś produkt) lub artykułów dla portali zaczynają się od 5 zł za 1000 znaków.

Pomyśl sobie – gdybyś w godzinę napisała jeden taki taki artykuł za 4 tysiące znaków – miałabyś już 20 zł w kieszeni. W miesiąc – 600 zł.

Portfolio – pokaż co potrafisz

Jeśli zamierzasz przedstawić się komuś jako seocopywriterka, nie zapominaj o skompletowaniu portfolio – czyli kilku (ciekawych!) tekstów. To na zachętę dla zleceniodawcy, aby pokazać mu, że potrafisz sklecić kilka sensownych zdań. A przecież wiem, że potrafisz 🙂 Pisałaś już przecież wypracowania.

Tworząc swoje przykładowe teksty pamiętaj, że najważniejszy jest początek – zacznij o nieznanej nikomu ciekawostki lub czegoś fajnego, zaskakującego. Może być to fajna metafora lub coś innego.

To dopiero początek…

Jak wcześniej pisałam, seocopywriting może być początkiem przygody z cyber pracą czy pisaniem.

Potem możesz założyć własny blog czy portal i zarabiać na sprzedaży powierzchni reklamowej. Możesz też nawiązać współpracę z siecią partnerską. Możesz też tłumaczyć teksty, wymyslać slogany reklamowe lub… pisać teksty piosenek. Jeśli masz smykałkę do rysowania, możesz pójść w tym kierunku… W sieci zawsze znajdą się miłośnicy twojego talentu. A przecież każdy ma swój talent…

Post Comment