Zdradzamy tajemnicę – Jak wybrać studia idealne dla siebie?
Kariera

Zdradzamy tajemnicę – Jak wybrać studia idealne dla siebie?

Wybierając idealne studia weź pod uwagę np. to, że nasze społeczeństwo starzeje się coraz bardziej ale również swoje indywidualne predyspozycje i potrzeby…

Studia idealnie dopasowane do osobowości

Tak naprawdę nie ma studiów lepszych i gorszych. Ważne jest to aby studia, przyszłą pracę idealnie dopasować do własnej osobowości, temperamentu, zamiłowań. Krótko mówiąc warto spojrzeć trochę wgłąb siebie.

W ten sposób jest szansa, że będziesz wykonywać swoją pracę z satysfakcją.

Najważniejsze jest jednak to, abyś pozbyła się schematycznego myślenia i przestała zadawać sobie pytania w stylu: Lepiej mieć czy być? Lepiej wybrać studia gwarantujące dochodową pracę czy pasjonujący i niezbyt przyszłościowy kierunek? Tak naprawdę jeśli będziesz wiedział co lubisz i i miał pomysł na życie, na pewno osiągniesz sukces.

Już Antoni Czechow w 19 wieku zauważył, że ludzie kompletnie nie rozumieją swoich potrzeb. Stąd biorą się potem nasze liczne problemy wynikające ze źle podjętych decyzji.

Malwinka pisze: „Ja, gdyby nie moje samozaparcie, pewnie teraz zakuwałabym anatomię na medycynie. Na szczęście nie słuchałam rodziny tylko poszłam swoją drogą i dzięki temu jestem tu, gdzie chciałam być”.

Bee14 dodaje: „Takie kierunki jak ochrona środowiska, biotechnologia są bardzo ciekawe i rozwijające. Jednak żeby znaleźć dobrą pracę trzeba być naprawdę pasjonatem. Ale na pewno są to zawody przyszłościowe.”

Jak opracować swój pomysł na życie?

Zadaj sobie pytanie: co jest dla ciebie ważne? Możesz wziąć kartkę papieru i długopis lub otworzyć dokument word.

 

Zastanów się na ile poszczególne elementy są dla ciebie ważne. Np. czy wolisz czas pracy normowany czy nienormowany.

Podkreśl odpowiedzi najbliższe twemu sercu.

SATYSFAKCJA: uwielbiam pracować z pasją, wystarczy zainteresowanie pracą, mam inne priorytety

CZAS PRACY: chcę pracować 8 godzin dziennie, wolę nienormowany czas pracy, lubię wyjazdy,

stres: lubię pracować w stresie, umiarkowany stres jest ok, nienawidzę pracować w stresie

PIENIĄDZE: są bardzo ważne, aby wystarczyło na zaspokojenie potrzeb, są nieistotne

pewność zatrudnienia: bardzo duża, średnia, mała

MIEJSCE PRACY: lubię pracować w jednym miejscu, lubię kilkudniowe wyjazdy, wyjazdy, lubię zmieniać miejsce pracy przez kilka miesięcy

KONTAKT Z LUDŹMI: mogę ciągle oglądać te same twarze, czasem wolę poznać nowych ludzi, uwielbiam ciągle poznawać nowych ludzi

Warto abyś zastanowiła się też co ciebie interesuje, w czym czujesz się mocna i co przychodzi ci z łatwością. Tak naprawdę każdy ma jakiś talent. Idealnie byłoby aby kierunek studiów pokrywał się z twoim hobby. Na kartce więc napisz co lubisz a co nie.

Jeśli sporządzisz sobie listę, najlepiej prześpij się z tym kilka razy. Codziennie powracaj do listy i staraj się, aby coraz lepiej odzwierciedlała twoje oczekiwania. Może być tak, że na początku na czele listy umieścisz pieniądze. Po kilku dniach możesz dojść do wniosku, że jednak pieniądze nie są dla ciebie tak ważne.

Trendy społeczne też są ważne

Co jeszcze warto przy wyborze studiów wziąć pod uwagę oprócz satysfakcji? Otóż warto przez zastanowić się jakie trendy społeczne występują we współczesnym świecie.

Zauważ, że nasze społeczeństwo starzeje się. Co z tego wynika? Na przykład to, że starsi ludzie często korzystają z usług ortopedów, reumatologów, fizjoterapeutów… Również farmaceuci mają coraz więcej roboty.

Postęp technologiczny – to kolejny trend. Chodzi tu głównie od korzystanie z internetu. W Polsce rozpowszechnienie usług internetowych miało miejsce w pierwszej dekadzie 21 wieku. Osoby wychowane w dobie internetu już do końca swoich dni nie będą wyobrażały siebie funkcjonowania bez sieci wirtualnej i nowoczesnych technologii. Co więcej, ta grupa z roku na rok będzie się powiększać. A więc… Może warto postawić na projektowanie systemów informatycznych i programowanie w środowisku internetowym? Popyt będzie też na grafików komputerowych, webmasterów, informatyków specjalizujących się w przyłączaniu internetu.

Bezrobocie – zagląda nam we wszystkie rejony życia odciskając swoje blade piętno. Frustracja może prowadzić do napadów, rozbojów, demonstracji, przemocy. Weź więc pod uwagę zawód negocjatora, np. z porywaczami. Zresztą przedmiotem negocjacji mogą być też warunki fuzji, umów, kontraktów…

Poza tym…

Weź też pod uwagę to, że obecnie na rynku mamy zalew pedagogów, psychologów, socjologów, specjalistów od marketingu. Dlaczego? Otóż owe kierunki studiów były bardzo modne w ostatnich latach i stąd ogromna konkurencja, trudności ze znalezieniem pracy i zmniejszenie pensji.

 

Post Comment